بامبو

جایگاه بامبو در ساختمان سازی

بامبو گياهي تجديدپذيراست و ازآنجايي كه سرعت رشدبالايي دارد، جایگاه بامبو در ساختمان سازی منبعي نامحدود و جايگزيني مناسب براي چوب درختان جنگلي است. اين الگوي رشد آن را درحداقل زمان قابل بهره برداري مي كند.

بامبو گياهي ست دائمي باساقه چوبي و توخالي كه در فواصل مختلف داراي بند يا گره است كه ازهربند آن شاخه جديد مي رويد. بامبو شامل 521 گونه در57 جنس هستند،كه بيشتر آنها سرعت رشد زیادی دارد وطي مدت 5 سال به بلوغ مي رسند.

ويژگي هاي بامبو

چوب بامبو بسیار ظریف است اما در مقابل گرما دارای قدرت بسیاری می باشد و نیز از انعطاف پذیری خوبی بهره مند است و نکته جالب دیگر اینکه چوب بامبو (برخلاف دیگر) لزومی ندارد بیشتر از یکبار کاشته شود، می توان یکبار آنرا کاشت و هرسال محصول برداشت کرد و بیشتر از درختان ساکن اطرافش تولید اکسیژن می کند، شدت نور آن پایین است و این چوب در برابر اشعه ماورابنفش نگهداری می شود.

برخی از ویژگی های بارز آن:

1-سازگاري با محيط زيست

2-استحكام توام با سبكي

3- مقاومت در برابر رطوبت

4-عدم تغيير سايز و ابعاد

5-آلودگی ایجاد نمیکند

6-منبع طبیعی

7- مقاوم در برابر زلزله و باد

کاربردهاي بامبو در ساختمان سازی

تهيه مسكن و توليد مصالح ساختماني از مشكلات عمده اي است كه به ويژه در كشورهاي در حال توسعه بيش از بيش محسوس است.در اين ميان بامبو با امتيازات و ويژگيهاي استثنايي و قيمت ارزاني كه دارد مي تواند به عنوان يكي از مصالح ساختماني در عمران و آبادي مناطق روستايي و شهري نقش مهمي ايفا نمايد. برخی از كاربرد هاي مختلف بامبو در صنايع عمراني به شرح زير است :

  • تیر وستون : در حین استحکام از انعطاف پذیری خوبی برخورداراست.
  • دیوارهای جداکننده : از حصیرهای بافته شده از بامبو با قابهای چوبی به عنوان دیوارهای جداکننده استفاده میکنند.
  • داربست: در مقایسه با داربست های فلزی ارزانتر و به دلیل سبکی ، حمل و نقل و احداث داربست آسانتر است.
  • خرپا : خرپاهای بامبویی رفتار مناسبی در برابر نیروهای ناشی از زلزله و طوفان دارند و از آن در سطح وسیعی استفاده می گردد.
  • مسلح کردن قطعات بتنی: به خاطر مقاومت کششی بالای بامبو از آن برای جایگزین میلگردهای فولادی در بتن و از الیاف آن برای بهبود ویژگی های مکانیکی بتن و ملات های سیمانی استفاده میکنند.

انواع اتصلات بامبو

به طور کلی 4 نوع اتصال در سازه های بامبو وجود دارد:

1-اتصالات با طناب  2-اتصالات پیوندی   3-اتصالات هم بند   4-اتصالات مفصلی (مدرن)

بامبو در ساختمان

امروزه استفاده ازمصالحي جديد كه قابل جايگزين براي كاهش فشار صنعت ساختمان سازي برطبيعت ومحيط زيست وموادي كه قابل بازيافت به طبيعت وعمرمفيد طولاني داشته باشند ازارزش بالايي برخوردار است. كه گياه بامبوبا توجه به اينكه يك منبع تجديدپزير ويك سازه سبك وكم هزينه وداراي خاصيت جذب وانرژي آن وخصوصيات ديناميكي واستاتيكي كه دارد از آن به  مصالح ساختماني سودمند درصنايع عمراني وساختماني تبديل كرده  است ويك ماده كه براي صرفه جويي منابع تجديد ناپذيرباشد.

آخرین مطالب
اشتراک گذاری
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}