Search
Close this search box.
معرفی تادا اندو

تادا اندرو

تادائو آندو مردی با استعداد فوق العاده است. او یک معمار کاملا خودآموخته است که آثارش الهام بخش معماران بی شماری در سراسر جهان بوده است. فلسفه معماری جالب و کاریزمای مسری او او را به یک معمار مشهور جهانی تبدیل کرده است.

در این مقاله به بررسی زندگی و تاثیر او بر دنیای معماری می پردازیم.

معرفی کوتاه

 

متولد: 13 سپتامبر 1941، Minato-ku، اوزاکا، ژاپن.

 

ملیت: ژاپنی.

 

شغل: معمار.

 

تمرین: معماران و همکاران تادائو آندو.

 

وب سایت: www.tadao-ando.com

خلاصه ای درباره تادا اندور

تادائو آندو، یک معمار خودآموخته ژاپنی است که آثارش از “منطقه گرایی انتقادی” الهام گرفته شده است، یک فلسفه معماری که به دنبال تایید مجدد فرم طبیعی معماری در مکان فوری ساختمان، و سنت های محلی مرتبط در مواجهه با مضمون مدرنیته از کلیشه های بین المللی است. که مرز مصرف گرایی است.

سازه‌های او عمدتاً در زادگاهش، ژاپن واقع شده‌اند و از نظر رویکردی که به دنبال تکمیل ویژگی‌های طبیعی سایت مانند فضا و نور هستند، منحصربه‌فرد هستند.

آندو در درجه اول با بتن کار می کند، آندو بر خلق چیزی تمرکز می کند که او آن را «هیچ» می نامد، که به گفته او به مردم چیزی برای تفکر می دهد.

در طول سال ها ارزش ها و اصول قوی او تحسین های متعددی را در زمینه معماری به ارمغان آورده است.

حقایقی در مورد تادائو آندو

او از «دستورالعمل» منحصر به فرد خود از بتن استفاده می کند که آن را بتن آندو می نامد. او می گوید که تعادل کاملی از آب، ماسه، سنگدانه و میله های فولادی است.

تادائو آندو یک برادر دوقلو به نام تاکائو کیتایاما دارد که دقایقی بعد از او به دنیا آمد. این دو، دو سال بعد از هم جدا شدند و تادائو توسط مادربزرگ و برادرش توسط والدین بزرگ شد.

نکته جالب توجه اینجاست که تادائو هیچ آموزش رسمی در معماری ندارد. او کاملا خودآموز است!

علاقه او به معماری زمانی که ۱۴ ساله بود، پس از دیدن یک نجار جوان محلی که تعهد عمیقی به شغلش نشان می داد، فداکاری و کار بی وقفه، جرقه زد.

از زمانی که طراحی داخلی یک کلوپ شبانه، اولین پروژه او در سن 18 سالگی، حرفه او از طریق آزمون و خطا تکامل یافته است.

هر بار که تادائو به محل ساخت و ساز می رود، از همه کارگران عکس می گیرد. او استدلال می‌کند که این امر ایمان به انسانیت را باز می‌گرداند زیرا همه آنها با یک هدف مشترک کار می‌کنند.

آندو در سال 1995 صندوق یتیمان مومو-کاکی را برای جمع آوری کمک های مالی برای آموزش کودکانی که خانواده های خود را در زلزله بزرگ و سونامی از دست داده اند، راه اندازی کرد.

خانواده

اطلاعات زیادی در مورد خانواده تادائو آندو در دست نیست. او یک برادر دوقلوی دارد که دقایقی بعد از او به دنیا آمد، تاکائو کیتایاما.

آنها برای مدت کوتاهی تا دو سالگی در یک خانه مشترک بودند تا زمانی که خانواده آنها فکر کردند عاقلانه است که این دو را از هم جدا کنند، تادائو توسط مادربزرگش گرفته شد در حالی که تاکائو با والدینش باقی ماند.

علیرغم اینکه این دو در محیط‌های متفاوتی رشد کردند، باز هم توانستند جای خود را پیدا کنند و بعدها در زندگی موفق باشند.

تاکائو یک تاجر موفق است در حالی که تادائو اکنون یکی از مشهورترین معماران معاصر زمان خود در ژاپن است.

تادائو آندو کجا زندگی می کند؟

آندو در مرکز شهر اوزاکا، زادگاهش زندگی می کند. خانه او در کتاب‌های معماری به‌عنوان «آتلیه» یا «آنکس استودیو» ذکر شده است.

جایی است که او به فکر کردن می رود اما در واقع در لیست مذکور زندگی نمی کند. او این خانه را در سال 1995 ساخت اما نقل مکان نکرد و ترجیح داد از این خانه به عنوان مطالعه شخصی خود استفاده کند، جایی که ایده های برنده جوایز او متولد شده اند.

این خانه در زمینی به مساحت 150 متر مربع ساخته شده است. دارای یک زیرزمین و سه طبقه. او از طبقه اول به عنوان اتاق نشیمن و از طبقه دوم به عنوان اتاق کار استفاده می کند. این خانه با استفاده از موادی مانند چوب نرم و بتن ریخته‌گری، بازتابی واقعی از او و کار زندگی‌اش است.

راه پله به اتاق هایی با تقارن خالص منتهی می شود که پر از نور طبیعی است.

آموزش اولیه و تأثیرات

آندو در سال‌های اولیه‌اش به‌عنوان یک بوکسور حرفه‌ای، معروف به «آندو بزرگ» کار می‌کرد، قبل از اینکه این رشته کار را رها کرد تا رویای همیشگی‌اش را برای معمار شدن دنبال کند.

پس از یک دوره کوتاه شاگردی نجاری، به خود این هنر را آموخت و در عرض یک سال به مهارت کامل رسید.

 

حرفه بوکس او زمینه را برای او فراهم کرده بود و او را قادر ساخت تا به شهرهایی در سراسر جهان سفر کند، جایی که او ساختمان هایی را که توسط معماران زمان خود ساخته شده بودند مشاهده کرد.

او برای یادگیری طراحی در کلاس های شبانه شرکت می کرد و در کلاس های مکاتبه ای طراحی داخلی شرکت می کرد. او از ساختمان های طراحی شده توسط معماران مشهوری مانند لوئیس خان و فرانک لوید رایت بازدید کرد.

سپس در سال 1968 به اوزاکا بازگشت تا استودیوی طراحی خود را به نام معماران و همکاران تادائو آندو در سن 28 سالگی راه اندازی کند.

آندو با امتناع از اقامت در توکیو، شهری که با موفقیت معماری همراه است، استقلال خود را نشان می دهد.

آندو اولین بار با خانه آزوما یا روهاوس در سومیوشی، خانه کوچکی در بخش کارگری اوزاکا که جایزه سالانه موسسه معماری ژاپن را در سال 1979 دریافت کرد، به رسمیت شناخته شد. این پروژه که در سال 1976 تکمیل شد، شالوده ساختاری و فلسفی را برای آن بنا نهاد. آثار بعدی او: دیوارهای بتنی صاف، فضاهای بزرگ شیشه ای، فضای داخلی جادار، و گنجاندن طبیعت در ساختمان هایش.

حرفه معماری

اولین آثار تادائو شامل Rowhouse of Sumiyoshi  است که در سال 1976 تکمیل شد، که با دریافت جایزه سالانه موسسه معماری ژاپن در سال 1979 او را به رسمیت شناخت.

شاید اولین خانه تومیشیما باشد که در اوزاکای ژاپن در سال 1973 ساخته شد. خانه اوچیدا نیز در اوزاکا دومین خانه قدیمی اوست که در سال 1974 ساخته شد.

از دیگر پروژه های مهم او در طول دوران کاری خود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

کوشینو هاوس، خانه ای برای تعطیلات که در سال 1980 ساخته شده است.

Time’s 1 که در سال 1984 آغاز شد و Time’s II در سال 1991.

کلیسای نور ساخته شده در سال 1989.

 

 

مجتمع مسکونی در Rokko، در کوبه، ژاپن. مسکن Rokko یک در سال 1983 و Rokko مسکن دو در سال 1993 تکمیل شد.

پاویون ژاپنی برای نمایشگاه 92 در سویل، اسپانیا در سال 1992 ساخته شد. این پروژه تادائو در خارج از ژاپن بود و اولین پروژه او بود که بر روی ماده ای غیر از بتن ساخته شد.

خانه سمینار ویترا در ویل آم راین آلمان در سال 1993 ساخته شده است.

فضای مدیتیشن، یونسکو، در مقر آن در پاریس، فرانسه در سالگرد 50 سالگی آن در سال 1995 ساخته شد.

موزه هنر مدرن فورت ورث، فورت ورث، تگزاس، ایالات متحده آمریکا در سال 2002 ساخته شد. مصالح اصلی مورد استفاده برای این پروژه بتن، فولاد، آلومینیوم، شیشه و گرانیت بود.

تادائو آندو به چه چیزی معروف است؟

آندو به‌خاطر رویکرد منحصربه‌فردش نسبت به معماری و فلسفه منحصربه‌فردش از منطقه‌گرایی انتقادی که معماران معدودی از آن استفاده می‌کنند و تعداد کمتری هنوز بر آن استاد هستند، شهرت دارد.

به همین دلیل، ساختمان‌های او به آثار هنری نزدیک می‌شوند، زیرا ارتباط نزدیکی با ویژگی‌های طبیعی سایت دارند و مصالح ساختمانی، نور و فضا را با هم ترکیب می‌کنند تا سازه‌هایی بی‌نظیر ایجاد کنند که مردم را از سراسر جهان مجذوب خود می‌کند.

فلسفه او، همراه با کاریزمای او، او را در سراسر جهان شناخته شده است.

 

فلسفه معماری

آندو از منطقه گرایی انتقادی برای آثار خود استفاده می کند. این رویکردی به معماری است که به دنبال ایجاد ساختمان‌های انسانی‌تر است که فرهنگ و سنت مکان‌هایی را که در آن ساخته شده‌اند، از طریق طراحی و مصالح مورد استفاده منعکس می‌کند.

گفته می‌شود سبک معماری او یک اثر هایکو با تاکید بر فضا ایجاد زیبایی از طریق سادگی ایجاد می‌کند.

 

جوایز

در طول زندگی حرفه ای خود جوایز متعددی را در سرتاسر جهان برای آثار خود دریافت کرده است.

جایزه سالانه موسسه معماری ژاپن در سال 1979. این اولین جایزه او در زندگی حرفه ای موفق او بود.

جایزه آلوار آلتو توسط آکادمی معماری فنلاند در فنلاند 1985.

مدال طلای معماری توسط آکادمی معماری فرانسه در فرانسه 1989.

جایزه معماری پریتزکر (بین المللی) در شیکاگو، ایالات متحده آمریکا، 1995

مدال نوترا برای تعالی حرفه ای توسط کالج طراحی محیطی کال پلی پومونا در ایالات متحده آمریکا، 2012

مدال طلای AIA توسط موسسه معماران آمریکا در ایالات متحده آمریکا، 2002

 

 

 

نقل قول های تادائو آندو

من معتقد نیستم که معماری باید زیاد حرف بزند. باید سکوت کرد و طبیعت را در کسوت نور خورشید و باد گذاشت.»

“شما نمی توانید به سادگی چیز جدیدی را در یک مکان قرار دهید. شما باید آنچه را که در اطراف خود می بینید، آنچه در زمین وجود دارد جذب کنید و سپس از آن دانش همراه با تفکر معاصر برای تفسیر آنچه می بینید استفاده کنید.

“من فکر می کنم معماری زمانی جالب می شود که دارای یک شخصیت دوگانه باشد، یعنی زمانی که تا حد امکان ساده اما در عین حال تا حد امکان پیچیده باشد.”

اگر بتوانم فضایی را خلق کنم که مردم قبلاً آن را تجربه نکرده اند و اگر با آنها بماند یا رویایی برای آینده به آنها بدهد، این همان ساختاری است که به دنبال ایجاد آن هستم.»

اگر بتوانم فضایی را خلق کنم که مردم قبلاً آن را تجربه نکرده اند و اگر با آنها بماند یا رویایی برای آینده به آنها بدهد، این همان ساختاری است که به دنبال ایجاد آن هستم.»

«در معماری، بخشی وجود دارد که نتیجه استدلال منطقی است و بخشی که از طریق حواس ایجاد می شود. همیشه نقطه ای وجود دارد که آنها با هم برخورد می کنند. من فکر نمی‌کنم که معماری بدون آن برخورد ایجاد شود.»

 

آخرین مطالب
اشتراک گذاری
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}