Search
Close this search box.
برقگیر

برقگیر

اغلب مردم درباره برقگیرها اشتباه فکر می‌کنند. بسیاری از مردم بر این باورند که صاعقه‌گیرها رعد و برق را "جذب" می کنند. بهتر است بگوییم که صاعقه‌گیرها مسیری با مقاومت کم به زمین ارائه می کنند که می تواند برای هدایت جریان های الکتریکی عظیم در هنگام وقوع صاعقه استفاده شود. در صورت برخورد صاعقه، سیستم سعی می‌کند جریان الکتریکی مضر را از سازه دور کرده و به طور ایمن به زمین منتقل کند. این سیستم توانایی کنترل جریان الکتریکی عظیم مرتبط با ضربه را دارد. اگر ضربه آذرخش با ماده ای که رسانای خوبی نیست تماس پیدا کند، این ماده آسیب حرارتی عظیمی را متحمل می شود. سیستم صاعقه‌گیر یک هادی عالی است و بنابراین اجازه می دهد تا جریان بدون ایجاد آسیب حرارتی به زمین برود.

ساختار برقگیر

برقگیر در ابتدا توسط بنجامین فرانکلین ساخته شدند. ساختار آن بسیار ساده است. برقگیر متشکل از یک میله فلزی نوک تیز است که به سقف یک ساختمان متصل شده است. قطر میله ممکن است یک اینچ (2 سانتی متر) باشد که به یک تکه بزرگ سیم مسی یا آلومینیومی متصل می شود که قطر آن نیز یک اینچ یا بیشتر است. سیم به یک شبکه رسانا دفن شده در زمین نزدیک است.

کاربرد برقگیر

اغلب مردم درباره برقگیرها اشتباه فکر می‌کنند. بسیاری از مردم بر این باورند که صاعقه‌گیرها رعد و برق را “جذب” می کنند. بهتر است بگوییم که صاعقه‌گیرها مسیری با مقاومت کم به زمین ارائه می کنند که می تواند برای هدایت جریان های الکتریکی عظیم در هنگام وقوع صاعقه استفاده شود. در صورت برخورد صاعقه، سیستم سعی می‌کند جریان الکتریکی مضر را از سازه دور کرده و به طور ایمن به زمین منتقل کند. این سیستم توانایی کنترل جریان الکتریکی عظیم مرتبط با ضربه را دارد. اگر ضربه آذرخش با ماده ای که رسانای خوبی نیست تماس پیدا کند، این ماده آسیب حرارتی عظیمی را متحمل می شود. سیستم صاعقه‌گیر یک هادی عالی است و بنابراین اجازه می دهد تا جریان بدون ایجاد آسیب حرارتی به زمین برود.

رعد و برق هنگام برخورد می تواند «به اطراف بپرد». این “پرش” با پتانسیل الکتریکی هدف ضربه با توجه به پتانسیل زمین مرتبط است. رعد و برق می تواند برخورد کند و سپس با پریدن به اطراف به اجسام نزدیک که مسیر بهتری را برای رسیدن به زمین فراهم می کند، مسیری با کمترین مقاومت را جستجو کند. اگر ضربه در نزدیکی سیستم صاعقه گیر رخ دهد، سیستم مسیری با مقاومت بسیار کم خواهد داشت و سپس می تواند یک “پرش” دریافت کند، جریان ضربه را قبل از اینکه بتواند آسیب بیشتری وارد کند، به زمین منحرف می کند.

همانطور که می بینید، هدف صاعقه گیر جذب صاعقه نیست، بلکه صرفاً یک گزینه مطمئن برای برخورد صاعقه ارائه می دهد. این ممکن است کمی سختگیرانه به نظر برسد، اما اگر در نظر داشته باشید که برقگیرها تنها زمانی که یک ضربه اتفاق می افتد یا بلافاصله پس از وقوع یک ضربه مرتبط می شوند، اینطور نیست. صرف نظر از وجود یا عدم وجود سیستم صاعقه گیر، ضربه همچنان رخ خواهد داد.

اگر سازه ای که می خواهید از آن محافظت کنید در یک منطقه باز و مسطح است، اغلب یک سیستم حفاظت در برابر صاعقه ایجاد می کنید که از یک صاعقه گیر بسیار بلند استفاده می کند. این میله باید بلندتر از سازه باشد. اگر منطقه خود را در یک میدان الکتریکی قوی بیابد، میله بلند می تواند شروع به ارسال جریان های مثبت در تلاش برای از بین بردن میدان الکتریکی کند. در حالی که مشخص نیست که میله همیشه صاعقه تخلیه شده را در منطقه مستقیم هدایت می کند، اما امکان بهتری نسبت به سازه دارد. باز هم هدف این است که در منطقه ای که امکان دریافت ضربه را داشته باشد مسیری با مقاومت کم به زمین فراهم شود. این احتمال از شدت میدان الکتریکی ایجاد شده توسط ابرهای طوفانی ناشی می شود.

 

ویدیوهای مرتبط :

ویدیوی شماره 1

ویدیوی شماره 2

 

آخرین مطالب
اشتراک گذاری
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}